Македонија убедлива против Буркина Фасо

Младите ракометни репрезентативци на Македонија очекувано лесно со 20:48  ја совладаа репрезентацијата на Буркина Фасо и ја забележаа втората победа на Светското првенство што се одржува во Алжир.

Избраниците на Илија Темелкоски од самиот старт ја наметнаа својата игра и уште по првите десет минути имаше предност од шест голови разлика (1:7).  Одличниот старт дозволи од игра да бидат повлечени најдобрите играчи во репрезентацијата, а Темелковски ротираше со составот до самиот крај на натпреварот.

И останатите репрезентативци кои добија шанса, целосно ја оправдаа и покажаа доминација над противникот. На полувреме нашите репрезентативци заминаа со предност од 15 голови (8:23).

На стартот од второто полувреме, неочекувано Буркина Фасо ја имаше играта во своите раце, но нашите ракометари брзо се консолидираа и набргу стигнаа и до највисоките +20. На крајот македонските репрезентативци славеа победа со 28 голови разлика.

Најпрецизен во нашиот табор беше Димитар Димитриоски со осум погодоци, додека еден помалку постигна Дарио Петровски.