Гордиот Албион ја сруши традицијата и закажа четвртфинале со Шведска (Видео)

Во последниот натпревар од осминафиналето на Мундијалот во Русија, Англија по пеналите ја совлада Колумбија (4:3) откако во регуларниот дел натпреварот заврши 1:1.

Во првиот дел двете репрезентации влегоа претпазливо и немаше некои стопроцентни прилики на двете страни.

Вториот дел донесе многу повозбудлив натпревар. По само десет минути во второто полувреме беше досуден пенал за Англија кој го реализираше Хари Кејн.

Во 82. минута Квадрадо имаше голема шанса за Колумбија, но не успеа да ја реализира откако лошо шутираше.

На една минута до крајот, длабоко во судиското продолжение Јери Мина постигна гол кој го однесе натпреварот во продолженија, а на крајот истиот беше решен по изведувањето на пеналите.