Арсенал го направи Одегард најплатен фудбалер во тимот


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Англискиот вицепрвак Арсенал потпиша нов договор со талентираниот норвешки репрезентативец Мартин Одегард до 2028 година.

Англиските медиуми пишуваат дека „топчиите“ решиле да го наградат Одегард за одличните настапи и така го направиле најплатен играч во клубот.

Одегард ќе добива годишна плата од 17 милиони евра, односно еден милион повеќе од Германецот Каи Хаверц.

„Ова е навистина неверојатна одлука за мене. Сè уште не можам да верувам дека се наоѓам во ваква група на играчи. Арсенал е голем клуб и среќен што сум што потпишувам нов договор. Тука се пронајдов и блеснав“, кажа Одегард.