Арсенал на пенали го совлада Манчестер сити во Комјунити Шилд (Видео)


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Фудбалерите на Арсенал беа подобри со 4-1 на пенали против Манчестер сити, откако во регуларниот дел резултатот беше 1-1.

Во првото полувреме немаше многу шанси. Каи Хаверц се закани кон голот на Давид Ортега, но тој беше на висина на задачата.

Манчестер сити поведе со погодокот на Кол Палмер во 76. минута, а „топчиите“ од пораз ги спаси Леандро Тросар во 101. минута од натпреварот.