Барселона донесе конечна одлука за иднината на Чави


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Каталонскиот гигант Барселона доживеа ново понижување и испадна од Лигата на шампиони, а Чави Ернандез се соочи со големи критики и многумина очекуваа отказ за тренерот.

Чави ја презема Барселона пред една година, но не донесе промени во однос на прехтодните тренери. Иако е статистички најслаб тренер во последните 20 години, сепак раководството не планира да му даде отказ.

„Чави останува во Барселона и има целосна доверба кај раководството затоа што е дел од голем проект“, пишуваат дел од медиумите.

Легендата на Барселона ја предводеше екипата на 53 меча, а притоа запиша 30 победи, 11 ремија и 12 порази.