Ц. Звезда со „петарда“ за Либерец, изненадување за Мурињо, Милан сигурно до три бода! ?

Откако во вторникот и вчера уживавме во возбудувањата од Лигата на шампионите денес на програмата се натпреварите од Лигата на Европа.

Милан играше против Спарта Прага и без поголеми проблеми ги освои трите бода.

Брахим Диаз го доведе Милан во водство 24. минута после асистенцијата од Ибрахимовиќ. Само десетина минути подоцна Милан имаше голема можност и за 2:0, но Ибрахимовиќ не реализираше пенал. Во вториот дел Леао и Далот ги поставија конечните 3:0.

Црвена Звезда го прегази Либерец со 5:1. Два гола за Звезда постигна Ел Фардоу Бен во првите 45 минути. Второто полувреме погодуваа Гајиќ, Катаи и Фалчинели. За Либерец единствениот гол го постигна Матошек.

Најголемото изненадување го предупреди Антверп кој го совлада Тотенхем со 1:0. Голот на одлука го постигна Рафаелов во 30. Минута.

Лига Европа 18:55

Милан – Спарта 3:0

АЕК – Лестер 1:2

Антверп – Тотенхем 1:0

Звезда – Либерец 5:1

ЦСКА – Динамо 0:0

Фејенор – Волфбергер 1:4

Гент – Хофенхајм 0:3

ЛАСК – Лудогорец 4:3

Лил – Селтик 2:2

Карабах – Виљареал 1:2

Сиваспор – Макаби Тел Авив 1:2

Зорја – Брага 0:2