Далас не се предава: Дончиќ и другарите го прегазија Бостон (Видео)


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Далас маверикс се разбуди по трите порази по ред во финалето на НБА-лигата и триумфира со 122-84.

Екипата од Тексас ја оствари најголемата победа во дуел од финалната серија во историјата на НБА-лигата и ја врати самодовербата.

Лука Дончиќ беше најдобар на паркетот со 29 поени, пет скокови и пет асистенции, додека Ирвинг додаде 21 поен.