Дефинитивно – Шпанија остана без селектор


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Репрезентацијата на Шпанија остана без селектор после раната елиминација на ЕП.

Шпанија не беше она што беше во 2012-та година. СП во 2014-та година помина неславно, ниту ЕП во 2016-та година не помина нешто подобро.

Поради тоа Висенте Дел Боске одлучи да даде отказ.

Дел Боске во 2008-ма година стигна, со Шпанија освои СП во Јужна Африка, и 2 ЕП.

Шпанскиот сојуз бара замена, а многу го споменуваат Хоакин Капарош.