Детонит немоќен во баражот, Вардар избори опстанок во Првата лига


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Вардар славеше со 2-0 против Детонит Плачковица и обезбеди опстанок во Првата македонска лига.

Головите за Вардар ги постигнаа Дејан Ѓуриќ во 42. минута и Лука Шушњара неколку минути подоцна за триумф против екипата од Радовиш.

Вардар со овој триумф се избори за опстанок во елитата од која испаднаа Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.