Ди Марија не е повикан во националниот тим, па полуде: Зошто е тогаш тука Меси?

epa05921639 Angel Di Maria of Paris Saint-Germain reacts during the French Ligue 1 soccer match between Paris Saint-Germain (PSG) and Montpellier HSC at the Parc des Princes Stadium in Paris, France, 22 April 2017. EPA/ETIENNE LAURENT

Анхел Ди Марија не доби покана за репрезентацијата на Аргентина, а главното објаснување беше дека работат на промена на генерациите.

Имено, тој не можеше да се помири со тоа, особено кога виде дека само тој не доби повик, и потполно „полуде“.

“Ако реално ги гледате работите, тогаш зошто е Меси тука? Зошто се тука Агуеро и Отаменди? Ниту тие треба да бидат таму ако се работи за промена на генерацијата. Јас имам 32 години и можам да продолжам да играм на високо ниво, исто како Нејмар и Мбапе”. рече Ди Марија, додавајќи:

“Тешко е да се разбере зошто не добив покана за националниот тим. Никогаш не ми го дадоа вистинското објаснување, се чини дека едноставно не ме сакаат. Едноставно, не сакам повеќе да молчам за тоа”, заклучи Анхел Ди Марија.

Останува да се види дали, по ова, Ди Марија ќе добие покана за репрезентацијата на Аргентина на следните натпревари.