Дортмунд втор пат го победи ПСЖ и ќе игра за пехарот во ЛШ (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Германскиот гигант Борусија Дортмунд славеше против ПСЖ со 1-0 и обезбеди финале во Лигата на шампиони (ЛШ).

ПСЖ тргна офанзивно во натпреварот, но пропушти голем број шанси, па казната пристигна во 50. минута кога Матс Хумелс го матира Џанлуиџи Донарума.

Второто полуфинале е меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен, а се игра утре од 21 часот.