Довициозо на пол позиција, Роси одличен, дебакл на Лоренцо


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Возачот на Дукати, Андреа Довициозо ја освои пол позицијата на големата награда во Холандија.

Довициозо стигна до првата пол позиција оваа сезона, а четврта во кралската класа со време од 1:45.246.

Италијанците ќе стартуваат од првиот ред утре од 14:00 часот. Валентино Роси заврши на второто место, а Скот Рединг на третото место.

Водечкиот во генералниот пласман, Марк Маркез ќе стартува од четвртата позиција, а шест позиции пред Хорхе Лоренцо.

Првото изненадување беше видено во првиот дел на квалификациите кои Дани Педроса не успеа да се квалификува понатаму. Искусниот Шпанец ќе стартува од 15-та позиција.

Маркез на почетокот на вториот дел направи грешка и излета, но го зеде резервниот мотор и заврши 4-тата позиција.