Дуплантис постави нов светски рекорд (Видео)


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Шведската ѕвезда Арманд Дуплантис постави нов рекорд во дисциплината скок со стап во финалето на Дијамантската лига во Јужин.

Дуплантис скокна 6,23 метри и постави нов рекорд, откако го урна претходниот кој изнесуваше 6,21 метри.

Швеѓанецот е единствен човек кој успеал да скокне над 6,16 во историјата и досега неколку пати го подобруваше светскиот рекорд.