Две години од историската ноќ во Тбилиси: Македонија обезбеди пласман на ЕП (Видео)


Роналдо и со 39 години ја предводи Португалија! ↓↓↓


Пред точно две години македонската фудбалска репрезентација со селекторот Игор Ангеловски го обезбеди пласманот на Европското првенство (ЕП) и така го постигна најголемиот успех во историјата на селекцијата.

Херој во дуелот против Грузија во Тбилиси беше поранешниот македонски капитен Горан Пандев, кој го постигна голот за победа и пласман на ЕП.

Македонија за жал на ЕП не освои бодови, но сепак одигра солидни натпревари против Украина, Холандија и Австрија.