Ферстапен го „елиминира“ Норис, Расел триумфира на трката во Австрија


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел триумфира на трката за Големата награда на Австрија, откако претходно во 64. круг се случи инцидент меѓу Макс Ферстапен и Ландо Норис.

Расел го искористи инцидентот и го презема водството, додека зад него на подиумот завршија Оскар Пјастри и Карлос Саинц.

Четвртото место му припадна на поранешниот светски шампион Луис Хамилтон, додека поени освоија и Нико Хулкенберг, Ферстапен, Серхио Перез, Кевин Магнусен, Даниел Рикардо и Пјер Гасли.