Ферстапен во Имола го понижи Хамилтон и изненади со реакцијата по трката (Видео)


Го чекав ова! Аргентина на „мојата“ Холандија - 18 ден ↓↓↓Макс Ферстапен заедно со спринтот и трката во Имола освои максимален број на бодови (35) и така му се приближи на лидерот од Ферари, Шарл Леклер.

И додека Ферстапен имаше одличен ден, неговиот ривал Луис Хамилтон го имаше најлошиот ден во кариерата затоа што заврши на 13. позиција.

Иако делуваше незамисливо со оглед на случувањата во претходната сезона, Ферстапен во Имола успеа да го престигне Хамилтон за цел круг.

Многумина тоа го гледаат како понижување и со воодушевување го дочекаа падот на Хамилтон.

„Мерцедес е бавен цела година, па не гледам ништо возбудливо во преминувањето на Хамилтон за цел круг, едноставно се случуваат такви работи“, кажа Ферстапен.