Ѓоковиќ и без да игра тенис го премина Алкараз на АТП-листата


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се врати на втората позиција на АТП-листата, иако во изминатиот период не играше на ниту еден турнир поради повреда.

Ѓоковиќ има 230 бодови повеќе од Карлос Алкараз, кој разочара во Квинс и загуби во осминафинале на турнирот од Џејк Дрејпер.

Прв на ранг-листата останува Јаник Синер кој го освои турнирот во Хале и сега има 9.890 бодови.

Во топ-5 се уште и Александер Зверев со 6.905 бодови и Данил Медведев со 6.445 поени.