Ѓорческа во финале и во дубл – Македонката и Молинеро ги совладаа Кушкова и Сумова


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа успеа да се пласира и во дубл во финале на ИТФ во Штутгарт.

Ѓорческа која игра заедно со Молинеро во пар ги совладаа Кушкова и Сумова со 2:1 во сетови.

Катастрофално започна натпреварот за Ѓорческа и Молинеро, првиот сет го загубија со 1:6. Во вториот сет се вратија во натпреварот, него го добија со 6:1. Третиот сет кој се игра до 10, Ѓорческа и Молинеро го добија со 10:7.