Гвардиола најде „утеха“ за поразот во ЛШ – ќе си купи две засилувања!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Лигата на шампиони (ЛШ) стана опсесија за Пеп Гвардиола, кој веќе со години не може да ја успее, иако потроши огромна сума на пари за засилувања.

Последниот болен удар за Гвардиола и Манчестер сити стигна во средата, кога „граѓаните“ беа елиминирани од Реал Мадрид по продолженија.

Англиските медиуми пишуваат дека Гвардиола си најде утеха на трансфермаркетот, па сака да направи два сензационални трансфери.

Едното засилувања за Гвардиола треба да биде Ерлинг Халанд од Борусија Дортмунд, додека второто засилување треба да биде Френки де Јонг.

„Граѓаните“ од 2011 година на засилувања потроши 940 милиони евра, а јасно е дека ова лето сумата ќе надмине милијарда евра.