ИХФ го избра најдобриот тим на ракометното СП (Фото)


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓



Данска ја совлада Франција со 34-29 во финалето на Светското првенство (СП), а за МВП беше избран Матијас Гидсел.

Гидсел, исто така, заврши како најдобар стрелец на турнирот, откако постигна 60 голови на девет натпревари.

Место во идеалниот тим имаше за Андреас Волф, Никлас Екберг, Анхел Фернандез, Лудович Фабрегас, Алекс Душебаев, Симон Питлик, Недим Ремили.