„Историскиот градски масакр заслужува историска одлука, ова е завршено за нас“

Навивачите на Аталанта се спротивставуваат на можноста сезоната да заврши во италијанската Серија А.

И додека сè е во воздух, и многу од Италија очекуваат пандемијата на коронавирус да престане и повторно да започне фудбалот, навивачите на Бергамо не се оптимисти и мислат дека е лудо да размислат во овој момент за „најважната споредна работа на светот“.

Затоа, Ултрасите од Бергамо одговорија со изјава во која бара од нивниот клуб да не се согласува на какво било сценарио освен да ја прекинат сезоната.

“Овој историски градски масакр исто така заслужува историска одлука. Во таков трагичен момент нема место за фудбал. Аталанта мора да биде пример: Ова првенство е завршено заради вирусот Ковид-19”, се вели во пораката од лојалните навивачи на Аталанта.

Да потсетиме дека Аталанта во моментов е петта во Серија А, но го помина во четврт-финалето на Лигата на шампионите по двете победи над Валенсија. Иако средбата на „Сан Сиро“ во Милано, прва во осминафиналето, од многумина беше почеток на ширењето на заразата, во тоа време со 44.000 гледачи.

Тоа е Бергамо во епицентарот на пандемијата и еден од најтешко погодените градови во Италија.