Колапс во Хрватска: Гвардиол пие вода, Ребиќ менува копачи, а Шпанците даваат голови!

„Марка“ пишува дека репрезентативците на Хрватска се скарале во текот на мечот против Шпанија. Караницата се случила во 57. минута, кога аматерски реагираше Јошко Гвардиол, но Лука Модриќ и Златко Далиќ му се налутиле на Анте Ребиќ, кој пред голот излезе за да ги промени копачките.

Голем кикс направи и 19-годишниот Гвардиол, кој на четири натпревари на Европското првенство (ЕП) не играше само на последните 20 минути против Шкотска.

Меѓутоа, Гвардиола направи голем пропуст при вториот, како и третиот гол на Шпанија во поразот на Хрватска од 3-5.

Во 77. минута додека се чекаше Шпанија да изведе слободен удар, играчите бараа вода. Меѓутоа, вода добија тие кои беа во близина на изведување на прекинот. Гвардиол тоа не го направи, туку од левата страна на одбраната дојде до средината на теренот по вода и така остави дупка на десната страна.

Торес тоа го забележал, па брзо го изведе слободниот удар и го искористи киксот на Гвардиола за нов гол на „црвената фурија“.