Крајот на неверојатната доминација на Грег Попович и Сан Антонио Спарс

По синоќешните победи на Мемфис Гризлис и Феникс Санс, стана јасно дека Сан Антонио Спарс нема да игра плеј-оф оваа сезона.

Исто така, означува крај на една ера бидејќи ќе биде првпат после 22 години Спарси да не играат во плеј-офот.

Последен пат кога вакво сценарио им се случи на Спарси беше во сезоната 1996/97. Интересно беше првата сезона на Грег Попович на клупата на тимот.

Оттогаш, Спарси забележаа 22 врзани настапи во плеј-офот и освоија дури пет прстени. Последниот ринг беше освоен во 2014. година.

Патем, Спарси завршија на 11-то место на Западот оваа сезона.