Лапорта веќе подготви спектакуларно засилување за Барселона?

Жоан Лапорта се врати на претседателското место на Барселона, каде што беше и претходно во период од 2003 до 2010 година.

Лапорта победи убедливо на изборите, па веднаш почна потрага по засилувања, а шпанските медиуми објавија дека тој веќе разговарал со агентот на Давид Алаба.

„Марка“ пишува дека Лапорта ги замолил менаџерите на Алаба да почекаат до неговата победа, по што ќе почнат официјални преговори.

Покрај Барселона и Реал Мадрид е заинтересиран за услугите на Алаба, па сигурно ќе видиме и „Ел Класико“ на трансфер-маркетот, а во следните месеци ќе бидат појасни многу работи.

Баерн претходно се обиде да го задржи Алаба, но тој не го прифати договорот од 20 милиони евра годишно.