„Леброн Џејмс не е меѓу петте најдобри играчи на сите времиња“

Легендарниот кошаркар Пол Пирс смета дека Леброн Џејмс не е меѓу најдобрите пет кошаркари во историјата.

Поранешната sвезда на Бостон Селтикс, во разговор со поранешната sвезда на Универзитетот Дјук и сега аналитичар на ЕСПН, Џеј Вилијамс, искрено призна дека не го гледа Џејмс меѓу петте најдобри играчи на сите времиња.

„Честопати се прашувам што направи Леброн за да се изгради франшиза од нула? Слушајте ги овие имиња: Карем Абдул-Џабар, Меџик Џонсон, Џордан Мајкл, Тим Данкан, Коби Брајант, Лери Брд. „Сите овие момци се меѓу најдобрите 10, но исто така и оние кои кренаа своја франшиза или ја продолжија традицијата“, рече Пирс, додавајќи:

„Мојот избор за најдобри пет играчи се Џордан, Карем, Расел, Меџик и Коби“, истакна Пирс.

Пирс ја заврши својата голема кариера во 2017. година во дресот на ЛА Клиперс, а играше и за Визардс, Нетс и секако за Селтикс со кои ја освои титулата во НБА 2008. година.