Ливерпул ги напаѓа сите титули: Клоп за 70 милиони евра добива еден од најдобрите напаѓачи


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Британските медиуми пишуваат дека Германецот Јирген Клоп решил да заигра со класичен напаѓач по долго време во формацијата на Ливерпул.

Пред Ливерпул е реконструкција во нападот, а Германецот сака квалитетно засилување, па изборот паднал на Дарвин Нуњез, голгетерот на Бенфика.

Нуњез важи за еден од најдобрите во светот, а Ливерпул е подготвен да плати околу 70 милиони евра за негоивите услуги, а тој од друга страна сака предизвик во Англија.

Клоп, наводно, е импресиониран од квалитетот на младиот фудбалер кој го прикажа во натпреварите против Ливерпул во Лигата на шампиони (ЛШ).

Нуњез за португалскиот тим оваа сезона постигна дури 34 гола и четири асистенции на 41 настап.