Македонија ги дозна противниците на СП – ќе игра во група во Вараждин!


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Македонската ракометна репрезентација на денешната ждрепка ги доби противниците за Светското првенство (СП) во 2025 година.

Македонија ќе игра во групата Д во Вараждин, каде што се уште и Унгарија, Холандија и Гвинеја, а турнирот ќе се одржи од 14 јанури до 2 февруари.

Група А: Германија, Чешка, Полска, Швајцарија
Група Б: Данска, Италија, Алжир, Тунис
Група Ц: Франција, Австрија, Катар, Кувајт
Група Д: Унгарија, Холандија, Македонија, Гвинеја
Група Е: Норвешка, Португалија, Бразил, САД
Група Ф: Шведска, Шпанија, Јапонија, Чиле
Група Г: Словенија, Исланд, Куба, Зеленортски Острови
Група Х: Египет, Хрватска, Аргентина, Бахреин