Македонија напредуваше за две места на ранг-листата на ФИФА


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено против Италија во Скопје, а потоа славеше на гостувањето кај Малта во квалификациите за Европското првенство (ЕП) и тоа ѝ донесе напредок на ранг-листата на ФИФА.

Македонија скокна од 68. место на 66. позиција на најновата ранг-листа, па така зад нас падна Јужна Африка, а пред нас е Исланд.

Од репрезентациите во нашата група, Англија е четврта во светот, Италија е на деветто место, Украина на 24. позиција, додека Малта е дури на 171. место.