Македонија понижена во Египет, го доживеа вториот најголем пораз во историјата!

Македонската ракометна репрезентација го запиша вториот пораз на Светското првенство во Египет од домаќинот со 19-38, а тоа беше воедно втор најголем пораз во историјата за македонските ракометари.

Ракометарите на Данило Брестовац повторно разочараа на СП, па последната шанса за триумф и пласман во следната фаза ќе ја бараат во мечот против Чиле.

Највисокиот пораз Македонија го доживеа во 1997 година на Европското првенство против Чешка, а тогаш нашите ракометари загубија со 18-38.