Македонија со триумф над Ј. Кореја го освои 27. место на СП


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Македонските ракометари го освоија 27. место на Светското првенство (СП) во ракомет, откако денеска беа подобри од Јужна Кореја со 36-33.

Македонија играше добро во првите 20 минути и имаше водство од 17-11, но потоа почнаа проблемите во екипата на Кире Лазаров.

Ј. Кореја со серија од 6-1 набрзо намали на 19-20 на полувремето, по што стигнаа и до пресврт од 26-25 во вториот дел, но Македонија не се предаваше до крајот.

Неизвесноста траеше до 52. минута, по што Македонија ја презема контролата и на крајот го освои 27. место на СП.