Мареј го пропушти погребот на баба му за да заигра во Дејвис купот


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Британскиот тенисер Енди Мареј оствари важна победа за својата репрезентација во Дејвис Купот против Швајцарија.

Мареј со 6-7, 6-4 и 6-4 славеше против Лоренцо Риеди и така ѝ донесе победа на својата селекција со вкупни 2-1.

По мечот откри дека овој настап бил тежок за него затоа што починала баба му, но морал да го пропушти пгоребот.

„Денеска е тежок ден за мене. Денеска е погребот на баба ми, жал ми е што не сум таму, но бабо ова е за тебе“, кажа Мареј.