Меси ниту овој трофеј не го освои! Чиле повторно на врвот, Аргентина промаши два пенали


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Репрезентацијата на Чиле ја одбрани титулата на Копа Америка. Чилеанците во финалето беа подобри од Аргентина на пенали со 4:2.

Во 28-ма минута Чиле остана со фудбалер помалку, Марсело Диаз поради втор жолт картон замина на туширање, а 15 минути подоцна му се придружи и Маркос Рохо. На полувреме се замина без погодоци, продолжението донесе подобра игра на Чиле, но мрежите не беа затресени во регуларните 90 минути. Пеналите го одлучија победникот, а на крајот тоа беше Чиле. Кај Чиле промаши Артуро Видал, кај Аргентина, Лионел Меси, а одлучувачкиот пенал за победа на Чиле го промаши Лукас Биља.