Модриќ: Конечно цел свет дозна нешто што го знаев со години!


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Реал Мадрид ќе ја брани титулата во Лигата на шампиони (ЛШ) и Ла Лига, но ќе се бори и за уште четири други трофеи, а сезоната ја почнува со битка против Ајнтрахт Франкфурт во европскиот Суперкуп.

На прес-конференцијата пред мечот зборуваше тренерот Карло Анчелоти, но и Хрватот Лука Модриќ.

Модриќ кажа дека квалитетот на Карим Бензема често беше оспоруван од страна на спортската јавност, но Французинот на сите им докажал што е потребно за успех.

„Ми се допаѓа играта на Бензема, тој е неверојатен. Јас го почуствував тоа на тренинг со него. Се радувам што цел свет се запозна со што што го знаев јас со години“, кажа Модриќ.