Модриќ стана најтрофеен фудбалер во историјата на Реал и доби нов прекар


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Лука Модриќ не мисли да запре, иако наскоро ќе полни 39 години, па така вчера испиша историја во дресот на Реал Мадрид.

Модриќ против Кадиз на 38 години и 238 дена стана највозрасниот фудбалер на „кралевите“ во историјата на Ла Лига, а потоа стана и најтрофеен фудбалер.

Жирона славеше со 4-2 против Барселона и така ја потврди титулата на „кралскиот клуб“, а Модриќ го освои 25. пехар со што се израмни со Марсело, Карим Бензема и Начо.

Реал оваа сезона се бори и за пехарот во Лигата на шампиони (ЛШ), па Модриќ и Начо би можеле да се издвојат на оваа листа.

Интересно е тоа што шпанскиот медиум „Марка“ му даде нов прекар на хрватскиот репрезентативец.