Нагетс не се предаваат: Јокиќ, Мареј и Грант им пресудија на Лејкерс за прва победа во финалето на Запад

Кошаркарите на Денвер Нагетс славеа на третиот натпревар од финалето на Западот против Лос Анџелес Лејкерс со резултат 114:106. Така, тимот на Мајк Мелоун ја намали разликата во серијата на 2-1, а херои на победата на Денвер беа Никола Јокиќ, Џамал Мареј и Џереми Грант.

По прилично изедначената игра во првата четвртина, Денвер ја презеде контролата над играта веќе во вториот период и успеа да го наметне нивниот ритам.

Лејкерси неколку пати се обидоа да му се заканат на тимот на Мелоун, но организирано Денвер успеа да ги одбие нападите на Леброн и соиграчите. Одличната партија на Никола Јокиќ, Грант и Мареј им донесе на Нагетс големи +20 на 10 минути пред крајот на играта. Тоа беше најголемата негатива на Лејкерси во плејофот досега.

Најзаслужна за предноста на Денвер беше споменатото трио кое беше расположено за напад, но и одличната тимска одбрана на Нагетс, која не се предаде се додека не влезе во последната четвртина. За добрата одбрана на Денвер сведочи и односот во скокови 44:25 во корист на Денвер.

Сепак, Лејкерс скоро ги нарушија плановите на Мајк Мелоун кон крајот, па Денвер не можеше лесно да ги намали резултатот во серијата. На почетокот на последната делница, тимот од Лос Анџелес беше предводен од Рондо, ги казни сите грешки на ривалот, и направи серија од 16-2 со Леброн Џејмс. На минута и пол до крајот на натпреварот, Денвер имаше предност од три поени (98:95), а Леброн промаши тројка за израмнување.

Во последните минути од играта клучни беа поените на одличниот Мареј, кој уште еднаш беше предводник на Денвер на теренот.

Мареј го предводеше Денвер со 28 поени, 12 асистенции и осум скока. Џереми Грант постигна 26, додека српскиот центар Никола Јокиќ постигна 22 поени, со 10 скока и пет асистенции. Двоцифрен беше и Морис со 14 поени.

Во редовите на Лејкерс, Леброн забележа трипл-дабл со 30 поени, 11 асистенции и 10 скока. Херојот на вториот натпревар, Ентони Дејвис, постигна 27 поени, со два скока и една асистенција. Четвртиот натпревар од последната серија на Западот е на програмата ноќта помеѓу четврток и петок, во три часот по полноќ.