Норис ја тестираше „Ф1 2023“ и заврши на последено место (Видео)


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


„ЕА Спортс“ му даде на Ландо Норис од Мекларен да ја тестира новата игра „Ф1 2023“ на патеката Лас Вегас, но 23-годишниот возач не се прослави.

Норис ги коментираше звуците на болидот и кажа дека динамиката на возење е пореална. Тој ја освои пол-позицијата во квалификациите со време 1.38,719, но и покрај тоа трката ја заврши на последно место.

Причина за ова беше непознавањето на конфигурацијата на патеката и зоните за сопирање, а исто така доби и казна од шест секунди.