Панчев и Најдовски пред 33 години станаа европски шампион (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Црвена Звезда на денешен ден во 1991 година го освои трофејот во Купот на шампиони, откако во финалето беше подобра од Олимпик Марсеј со 5-3 по изведување на пенали.

Во шампионскиот состав на српската екипа беа и македонските фудбалери Дарко Панчев и Илија Најдовски.

Ц. Звезда до успехот стигна без пораз и испиша историја во европското натпреварување.