По последната изјава на Мбапе, ПСЖ може да му посака само среќен пат во Мадрид

Договорот на францускиот напаѓач Килијан Мбапе, еден од најдобрите фудбалери во светот, со ПСЖ трае уште шест месеци.

Тоа што ги плажи парижаните е фактот дека Мбапе може наскоро да почне преговори со заинтересираните тимови, а како главен кандидат за неговиот потпис се споменува Реал Мадрид.

Тоа е тим кој му е омилен на Французинот од кога бил дете и сега сака да потпише со него. А газдите на парижаните не можат да го убедат Мбапе да остане.

„Мене не ми е важно да заработам пари, дури и ако тоа е важно, зашто имаме семејства за кои мора да се грижиме. За мене искуството е најважно, сакам да откривам нови места, патувања и да запознавам различни луѓе“, кажа Мбапе.

Парижаните наводно му понудиле нов договор на Мбапе, но тој не им дал одговор и чека да поминат уште 15 дена за да почне преговори со Реал Мадрид.