По трансферот на Цимикас, Клоп планира да донесе уште двајца играчи!

По Костас Цимикас, Ливерпул се сврте кон потрагата по стопер.

Наводно, Клоп има неколку опции, тој го предал списокот на директорот Едвардс, со оглед на трансферите на Сити, а сега на сопствениците им е јасно дека ќе треба да инвестираат пари во уште неколку засилувања.

Можеби на Ливерпул не му треба Тијаго Алкантара, но доколку Киата замине, би можел да пристигне бидејќи има голема желба да работи со германскиот тренер.

Сепак, во овој момент, англискиот шампион сака да ја осигура и зајакне стоперската линија.

Кулибали не е во комбинација, најскапата мета е Диего Карлос од Севилја, но сигурно е дека тој нема да чини помалку од 50 милиони. Алтернативите се Бен Вајт од Брајтон, кој има одлична сезона во Лидс, а трета опција е Кабак од Шалкер. Ливерпул нема да плати повеќе од 20 милиони на Турчинот, Германците бараат уште десетина, но никој не е воодушевен, Кабак изгледа како трансфер за итни случаи.

Што се однесува до останатите имиња од списокот на Клоп, Исмаил Сар од Вотфорд е високо на списокот, тој би го решил проблемот во нападот и ќе ги релаксира Салах, Мане и Фирмино, но проблемот е во тоа што би бил рекордно засилување, „Хорнетси“ и покрај излегувањето од лигата, не го тие сакаат да продадат за помалку од 40 милиони евра.

Медиумите тврдат дека Ливерпул не се откажа од својата прва цел, Раул Хименез, но тој е прескап и тешко е да се поверува дека сега Црвените би вложиле 60 милиони во Мексиканецот, а тие не го купија Вернер за помалку пари …

Најреално е да се донесе Тијаго и некој помалку скап стопер, односно клубот да потроши околу 50 милиони евра до крајот на трансфер периодот, што сакаат да го компензираат со неколку продажби, Шаќири, Хари Вилсон или евентуално Грујиќ.