Почина 23-годишен кошаркар кој играше на Мундобаскетот


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Голема трагедија се случи во светската кошарка, откако 23-годишниот Гарли Сохо од Венецуела беше пронајден мртов во неговиот дом.

Засега не е позната причината за неговата смрт и сè уште се истражува, но се шпекулира дека му се слошило поради здравствени проблеми.

Сохо неколку пати ја претставуваше Венецуела на големите натпреварувања, па беше дел од Јужноамериканското првенство за играчи до 21 година, а годинава играше и на Мундобаскетот.