Поен на турнирот: Алкараз од загубена позиција до славје (Видео)


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз славеше против Јаник Синер по пет сета (3-2) и борба долга пет часа и 15 минути, а еден поен му припадна на помладиот тенисер.

Алкараз беше во речиси загубена позиција, но успеа да го стигне одличниот удар на Италијанецот, по што го освои и поенот, а тоа дефинитивно е најдобриот поен на турнирот досега.

Шпанецот има шанси да обезбеди и прво место на АТП-листата од понеделник, но ќе мора да се пласира во финале, а ривал во таа битка ќе му биде неверојатниот Френсис Тиафо.