Познато е што се случи со Кристијано Роналдо!

Кристијано Роналдо се уште е во самиот врв на светскиот фудбал, заедно со Лео Меси, Нејмар, Роберт Левандовски, но одеднаш се појави приказната за заминување од Јувентус, но и дека неговиот агент не може да најде решение.

Наводно, Јувентус се двоуми дали имаат доволно средства да го платат Роналдо 30 милиони евра по сезона до крајот на договорот, или да го продадат ова лето, кога веројатно ќе можат да заработат за последен пат.

Извори блиски до Роналдо тврдат дека тој е среќен и не сака да си оди, но оваа приказна за неговиот трансфер фрла малку сомнеж на сè и дека таа сè уште продолжува во медиумите.

Авторот на шоуто „Ел Чирингито“, Жозеп Педрерол, синоќа во редовното издание, исто така, во живо потврди дека има информации дека Мендес го нуди Роналдо на европскиот пазар.

Тоа е новинар склон кон сензации, но кој исто така често подвлекува кога нешто има основани шпекулации и информации, како што е сега.

Тој рече доцна синоќа во своето шоу дека Мендес им го понудил Роналдо на Барселона, но дека вложил многу повеќе напор во понудата на Пари Сен Жермен, па дури и Флорентино Перез.

Сепак, Реал наводно нема намера да го врати Роналдо, со целосна почит кон сè што направија од 2009. до 2018. година. Зинедин Зидан го донесе Азар, Бензема го игра својот најдобар фудбал бидејќи играше помалку со Роналдо, а се добива впечаток дека Реал сега е посилен тим. Во превод, не им треба Роналдо.

Што се однесува до Пари Сен Жермен, тие имаа идеја дека Роналдо ќе го замени Нејмар во иднина, затоа што минатото лето се чинеше невозможно и Бразилецот да остане и оваа година, но пандемијата наруши сè. Точно, Бразилецот одеднаш е повторно среќен во Париз и нема индиции дека ниту тој ниту Килијан Мбапе нема да го напуштат ПСЖ ова лето. Може ли ПСЖ да си дозволи да го има Роналдо на платниот список покрај Нејмар и Мбапе, и со сето тоа – на која позиција би играл секој од нив?

Со ваква анализа и реален преглед на состојбите во споменатите клубови, но и на пазарот, се чини, колку и смешно да звучи, нема место за Роналдо во Реал Мадрид или Париз Сен Жермен, додека се добива впечаток дека Барса служи само како мамка да го задржи Кристијано во центарот на вниманието.

Ниту еден нормален човек не може да замисли ваков трансфер, затоа што пред сè, ниту Меси не би го посакал Роналдо наместо Суарез, ниту Роналдо би ја посакал Барса. Да не спомнуваме дека Барса нема пари да ги плати Кутињо, Видал, Ракитиќ, кои сите тројца заработуваат заедно како Роналдо, и токму затоа клубот сака да ги продаде ова лето.

И, конечно – ако Јуве сака да се откаже поради неговата плата, кога полека ќе достигне 36 години, а Роналдо не е многу среќен затоа што загуби од Ајакс и Лион во Лигата на шампионите – што мислите дека е најреалното сценарио ова лето?