Раководството на Милан се скара со својот најдобар фудбалер?


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Италијанските медиуми пишуваат дека актуелниот шампион Милан е во лоши односи со португалскиот репрезентативец Рафаел Леао.

Португалецот од 2019 година го носи дресот на Милан и е најдобар фудбалер на „росонерите“, меѓутоа не сака да стави потпиа на нова соработка.

Милан неколку пати се обиде да му го продолжи договорот, но Леао не е задоволен поради откупната клаузула во неговиот договор.

„Росонерите“ поставија клаузула од 150 милиони евра, а фудбалерот и неговиот агент бараат истата да биде намалена на половина.

Милан оваа сезона игра ужасно и се наоѓа на петтото место во Серија А, па ги чека тешка битка за позициите кои водат во Лига на шампиони.