Расел се расплака по првата победа во Ф1 (Видео)


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел стигна до првата победа во кариерата, откако триумфираше на Големата награда на Бразил, која е претпоследна за оваа година во Формула 1.

Седумкратниот светски првак Луис Хамилтон беше најблиску до тимскиот колега на „Интерлагос“ за еден-два победа на Мерцедес, по што следеа Карлос Саинц и Шарл Леклер од Ферари.

Хамилтон во самиот финиш се обиде да го престигне неговиот ривал, но едноставно Расел толку многу ја сакаше победата што не му дозволи да му го преземе првото место.

Како што е веќе познато, Макс Ферстапен од Ред Бул е светски првак, а последната трка во Ф1 се вози за Големата награда на Абу Даби.