Рој Хоџсон не е повеќе селектор на Англија!


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Тој после елимацијата од Исланд во осмина финалето на ЕП поднесе оставка, но договорот со ФА секако му истекуваше и секако дека ќе добиеше отказ после бламажата во Франција.

Англичаните беа апсолутни фаворити против дебитантот на ЕП, но Исланѓаните после пресврт стигнаа до историска победа од 2:1 и пласман во четвртфиналето.

Рој Хоџсон во претходните месеци пречесто беше на удар на англиската јавност поради необјаснетите одлуки, кои на крајот и дојдоа до главата.

На ова ЕП никако не се прослави, поради тоа што ремизираше со Русија и Словачка и едвај ја победија Велс во судиското продолжение.

Хоџсон на клупата на Англија е од 2012 гофдина кога го замени Фабио Капело. ИАко се избрука и на СП со испаѓањето од групната фаза, ФА имаше трпение, но ртоа се испостави како нова голема грешка.