Русија доби голем удар од УЕФА!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Руската фудбалска федерација нема да биде дел од ждрепката за квалификациите за Европското првенство (ЕП) во 2024 година.

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) донесе таква одлука по состанокот на Извршниот комитет во Хрватска.

Русите се под суспензија од УЕФА поради инвазијата во Украина, па нема да бидат дел ниту на квалификациите за Еуро 2024.

Германија автоматски е пласирана за натпреварувањето, додека останатите барабани ќе бидат составени врз основа на генералниот пласман во Лигата на нации.