Шмид го презема кормилото на Швајцарија


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Поранешниот швајцарски ракометар Енди Шмит е поставен за нов селектор на националниот тим, откако неодамна замина во пензија.

Шмид ја заврши кариерата по Европското првенство (ЕП), иако имаше договор со тимот до крајот на сезоната.

Швајцарецот доаѓа на местото на Мајкл Сутер кој по осум години замина од кормилото на репрезентацијата, па така Шмид ќе дебитира против Данска во квалификациите за Светското првенство (СП).

Шмид во кариерата играше за Грасхоперс, Рајн-Некар Левен и Крејнс-Луцерт, а за Швајцарија постигна 1.094 голови на 218 натпревари.