Скок на Македонија на ранг-листата по триумфот против Германија!

Македонската фудбалска репрезентација забележа скок од три позиции на ранг-листата на ФИФА по победата против Германија од 2-1 во квалификациите за Светското првенство.

Македонија напредуваше до 62. позиција на ранг-листата, па сега има 1.374,73 бодови, односно два помалку од ДР Конго, а сега сме пред Словенија, Црна Гора и Албанија на ранг-листата.

Германија и покрај поразот од Македонија напредуваше на ранг-листата за едно место, додека на врвот е Белгија пред Франција, Бразил и Англија во топ-3.