Србија е европски шампион во баскет


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Баскет репрезентацијата на Србија повторно стана европски шампион, со победата од 22-20 против Литванија во Ерусалим, Израел.

Србите имаа предност од 20-13, по што противникот стигна до 20-20, но Стојачиќ постигна „двојка“ за радост на нашиот северен сосед.

Србија стана европски шампион во баскет по петти пат во историјата.