Три клуба се натпреваруваат за потписот на Дејан Ловрен


Роналдо нека се пази, Мароко гази - 19 ден ↓↓↓Хрватскиот дефанзивец Дејан Ловрен не играше редовно во дресот на Ливерпул оваа сезона.

Во последните години, Ловрен беше првиот избор на одбраната на Јирген Клоп, но тоа многу се промени оваа сезона. Хрватскиот фудбалер ретко има можност да го започне натпреварот од првата минута и јасно е дека не е задоволен од неговиот статус на тимот.

Веќе некое време се шпекулира дека Ловрен сигурно ќе ги напушти „црвените“ ова лето и веќе бил поврзан со Рома. Но, неколку англиски клубови исто така покажаа интерес за него.

Ловрен прво се поврзуваше со Тотенхем и Вест Хем, а сега Арсенал се вклучи во борбата за него. Нема потреба да се каже дека Топџиите имаат проблеми со одбраната, и веруваат дека Ловрен би било добро засилување за нив.

Англискиот Телеграф пишува дека Арсенал ќе плати околу 24 милиони евра за Ловрен, а кој лондонски клуб на крајот ќе го избере хрватскиот дефанзивец останува да се види.